امید ظریفی

امید ظریفی
سَرگَشتِه‎یِ مَحضیم دَر این وادیِ حِیرَت
عاقِل‌تَر اَز آنیم کِه دیوانِه نَباشیم

فعلن همین! تا ببینیم خدا چی میخواد...

اشتباه نشود! منظورم از "کتاب‌ها"، کتاب‌هایی است که خوانده‌ام نه نوشته‌ام!

چند نکته:

  • این صفحه 2 سالی می‌شود که به‌روزرسانی نشده. در اولین فرصت تغییرات زیادی خواهد کرد!
  • همه‌ی این کتاب‌ها ارزش خواندن را دارند. (اگر کتابی مفید نبود یا ارزش خواندن نداشت در توضیح آن کتاب می‌نویسم.)
  • نام کتاب‌ها در بخش «داستان و رمان» تا قبل از خط جدا کننده تابع ترتیب خاصی نیست و فقط سعی شده است کتاب‌های یک انتشارات در کنار هم قرار بگیرند.
  • به غیر از بخشی که در بالا گفته شد بقیه کتاب‌ها از پایین به بالا «جدیدخوانده‌تر!» می‌شوند و نام آن‌ها هم حاوی لینک توضیحاتشان به قلم خودم است.
  • این بخش تا آخر عمر من درحال تکمیل شدن می‌ماند!

 

 

فیزیکی:

 

 

داستان و رمان:

 

 


 

  • شازده کوچولو، آنتوان دوسنت اگزوپری، ابوالحسن نجفی، انتشارات نیلوفر

توضیح: نیازی به توضیح ندارد! اگر نخواندید، بخوانید که عمر انسان بس کوتاه است.  

توضیح: داستان‌های این کتاب در مورد دفاع مقدس است که همگی ساخته ذهن نویسنده می‌باشد. داستان‌هایی بسیار زیبا و معنادار. حتی چندی از داستان‌های این کتاب مبنای ایده‌‌ی چندین فیلم سینمایی قرار گرفته است. محمدرضا اصلانی (منتقد ادبی) در مورد این کتاب می‌گوید: «احمدزاده با نگاهی متفاوت در هر داستان نشان می‌دهد سوژه‌های جنگ تا چه حدّی انعطاف‌پذیر است و چگونه می‌توان جنبه‌های گوناگون زندگی بشری را در آن‌ها به تصویر کشید.» به نظر من نقطه‌ی اوج کتاب قسمت آخر آن است که اختصاص دارد به نامه‌ی نویسنده به نهصد نفر از از افسران ارشد نیروی دریایی آمریکا و همچنین آقای ویل راجرز، افسر ارشد نیروی دریایی آمریکا و ناخدای سابق ناو پاسور وینسنس، همان کسی که دستور منهدم کردن هواپیمای مسافربری ایرانی را بر فراز آب‌های خلیج فارس اعلام کرد. نامه‌ی بسیار زیبایی است و در یک کلام به این ناخدای آمریکایی می‌فهماند که با این کار خفت و خواری خود را به جهانیان نشان دادی و ما ایرانی‌ها خیلی فراتر از این‌ها هستیم که بخواهیم در برابر این زورگویی‌های جامعه‌ی جهانی تسلیم شویم. در ادامه نیز متن جواب 27 نفر از افسران نیروی دریایی آمریکا که به این نامه جواب داده بودند هم آورده شده. از متن جواب بعضی از آن‌ها بوی کوته فکری را می‌توان به خوبی استشمام کرد. در آخر به هر ایرانی‌ای توصیه می‌کنم که این کتاب را حتماً بخواند. 

توضیح: به هر کسی در دنیا که فیزیک را دوست دارد به شدّت توصیه می‌کنم که این داستان علمی-تخیلی را بخواند. من خودم فقط از بعضی از انواع داستان‌های علمی-تخیلی خوشم می‌آید که این کتاب یکی از آن‌هاست. داستان در 1500 سال آینده اتفاق می‌افتد و موضوع آن در مورد نجات انسان‌ها از خطراتی است که در آن زمان آن‌ها را تهدید می‌کند. نویسنده این کتاب دارای دکترای (اصلی) الکترونیک و دکترای (فرعی) فیزیک حالت جامد و مخابرات از دانشگاه ویسکانسین آمریکاست.

توضیح: این مجموعه از سری رمان‌های نوجوان است که شخصیت اصلی داستان که قصه نیز از زبان او بین می‌شود دختری سیزده-چهارده ساله به نام کت رویال، فرزندخوانده‌ی تئاترِ دروری‌لین لندن، است. در این شش جلد اتفاقات عجیب و غریبی برای او رخ می‌دهد. شاید دلیل علاقه‌یِ من به این مجموعه بیشتر به خاطر شخصیتِ پسرانه‌ی کت رویال است که در مواجهه با مشکلات بی هیچ ترس و استرسی و صرقاً (بیشتر!) از روی عقل و منطق سربلند بیرون می‌آید. موضوعات اصلی داستان نیز که در هر جلد به یکی از آن‌ها پرداخته شده به اندازه‌ی کافی هیجان‌انگیز هستند. به طور خلاصه: نویسنده خیلی عالی اتفاقات ریز و درشت و خوب و بد را در کنار همدیگر قرار داده و سعی در متعجب و میخکوب کردن شما دارد! اگر به دنیال یک رمان هیجان‌انگیز هستید، این مجموعه توصیه‌یِ من است.

توضیح: داستان کوتاه و در عین حال زیبا و با معنایی است. پیام اصلی آن این است که هر کس باید جایگاه خود  را بشناسد، و گرنه ضررش پای خودش! 

 

متفرقه: